Empires and Puzzles jak grać? Poradnik dla początkujących

Empires and Puzzles – Porady i wskazówki dla początkujących
WSTĘP

Ta gra wymaga przede wszystkim cierpliwości. Nie da się tutaj nic osiągnąć w krótkim zakresie czasu. Pozyskiwanie bohaterów, surowców, rozbudowa budynków, wbijanie poziomów i rozwijanie się w różnych innych aspektach gry pochłania mnóstwo czasu. Gracze niecierpliwi, nastawieni na szybki sukces nie odnajdą się zbyt dobrze w realiach E&P. Głównym celem gry jest stworzenie jak najsilniejszej drużyny złożonej z 5 bohaterów. By tego dokonać, gracz musi udzielać się na różnych frontach. Kluczem do sukcesu jest zarówno udział w walkach jak i rozbudowa miasta, które posłuży do tworzenia czy też wzmacniania bohaterów.

SYSTEM WALKI

System walki polega na łączeniu klocków – 3 lub więcej połączonych klocków tego samego żywiołu wypuszcza atak w górę (to czy trafią przeciwnika zależy od miejsca w którym wypuścimy klocki oraz od jego pozycji). Połączenie 4 klocków tworzy nowy, specjalny klocek z wizerunkiem potwora. Atakuje on w formie krzyża. Połączenie 5 klocków tworzy diament. Wciśnięcie diamentu powoduje atak wszystkimi klockami tego samego koloru (żywiołu).

Po więcej informacji i cennych wskazówek dotyczących walki, należy zajrzeć tutaj.

ROZBUDOWA MIASTA

Rozbudowa miasta jest kluczowa by rosnąć w siłę i ulepszać naszych bohaterów. Generalnie sposób jego rozbudowy zależy od nas samych. Nie mniej jednak na początku zaleca się inwestowanie w farmy i generowanie żywności. Rozbudowa fortecy umożliwi wznoszenie kolejnych budynków, dlatego powinna ona stanowić nasz priorytet. Dzięki żywności możemy ulepszać niektóre budynki, tworzyć postacie do treningu z rekrutów (w obozie szkoleniowym), podnosić poziom i ulepszać naszych bohaterów, tworzyć artefakty bitewne oraz toczyć pojedynki w rajdach z innymi graczami. Wraz z rozwojem naszych farm i spiżarni warto też zacząć rozbudowę kopalń oraz składów żelaza. Dzięki temu będziemy mieli składniki aby wznosić kolejne budynki. Naszym celem powinno być jak najszybsza rozbudowa Obozów Szkoleniowych – jak się póżniej okaże jest to kluczowy budynek pozwalający rosnąć w siłę naszym bohaterom. Dzięki obozom stworzymy jednostki treningowe, a w dalszym etapie – nowych bohaterów do naszego zespołu! Rozbudowa kuzni póki co – może zejść na dalszy plan, nie jest aż tak istotna w początkowej fazie gry.Podsumowując, priorytetyzacja w budowaniu powinna wyglądać tak: Forteca > Obozy szkoleniowe > Farmy > Kopalnie żelaza > Budynki magazynowe dla żywności i żelaza > Kuznie. Posiadanie kilku budynków tego samego rodzaju jest bardzo ważne. Mając przykładowo dwie kuźnie jedna może produkować mikstury leczenia, a druga mikstury many. Ta sama sytuacja dotyczy obozów szkoleniowych – mając 4 wszystkie mogą produkować jednocześnie, ten sam lub inny rodzaj jednostek.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE O BOHATERACH

Zacznijmy od podstaw. Każdy bohater, oddział, potwór na mapie, czy tytan reprezentuje jeden z 5 żywiołów:

 • LÓD – Kolor niebieski
 • OGIEŃ – Kolor czerwony
 • NATURA – Kolor zielony
 • ŚWIATŁOŚĆ – Kolor żółty
 • MROK – Kolor fioletowy

No dobrze, ale jakie to ma znaczenie w kontekście walki? Każdy z tych żywiołów jest skuteczny, neutralny, bądź słabszy względem innego. Przedstawia się to następująco:

 • Lód > Ogień
 • Ogień > Natura
 • Natura > Lód
 • Światłość > Mrok oraz Mrok > Światłość

Skoro wiemy już jakie żywioły reprezentują bohaterowie, warto teraz przyjrzeć się ich stopniom rzadkości, występowania. Każdy z bohaterów należy do jednej z 5 grup według stopnia występowania. Zasada jest bardzo prosta – im więcej gwiazdek tym rzadszy i mocniejszy bohater. Oczywiście nie można tego generalizować, zdarza się, że w pełni ulepszony 4 gwiazdkowy bohater będzie bardziej użyteczny od tego z 5 gwiazdkami. Wszystko zależy od tego jaką rolę w naszym zespole przyjdzie mu pełnić. Niemniej w pełni ulepszony 5 gwiazdkowy bohater osiąga większą moc, ma lepsze statystyki aniżeli w pełni ulepszony 4 gwiazdkowy bohater. Podział według gwiazdek (stopnia rzadkości) wygląda następująco:

 • 1* Bohaterowie zwykli
 • 2* Bohaterowie niepospolici
 • 3* Bohaterowie rzadcy
 • 4* Bohaterowie epiccy
 • 5* Bohaterowie legendarni

ZDOBYWANIE, POZYSKIWANIE BOHATERÓW

Bohaterów można zdobyć na kilka różnych sposobów:

 • Można ich wytrenować w obozie szkoleniowym (do tego celu potrzebne są zasoby oraz rekruci).
 • Brama wezwanych – przywołanie, najczęściej płatne diamentami. Podczas wydarzenia Atlantydy można też zapłacić poprzez 100 monet Atlantydy. W trakcie wydarzeń specjalnych (Baśnie z Ciemnolasu, Strażnicy z Teltoc, Piraci z Korelli, Rycerze z Avalonu, Zagadki z Krainy Czarów) można użyć 10 monet wezwania by przywołać jedną postać. Wezwanie żywiołaków, wezwanie epickiego bohatera jest również płatne 300 diamentami. Ponadto codzienne wezwanie (darmowe), które otrzymujemy raz dziennie – można z niego uzyskać bohatera (maksymalnie 3 gwiazdki) lub oddział (też maks. 3 gwiazdki).
 • Nagroda za przechodzenie etapów na mapie (również wykonywanie zadań) – niestety bohaterowie pozyskani w ten sposób mają maksymalnie 2*.

Skoro już wiadomo jak można pozyskać bohaterów, to warto teraz przedstawić trochę cennych statystyk żeby poniekąd uzmysłowić jak trudno pozyskać wielogwiazdkowych bohaterów.

Bohaterowie rzadcy 3*:

 1. Obóz szkoleniowy na poziomie 12 i 13. Trening o nazwie Gwarantowany Rzadki daje 100% szans na pozyskanie 3* bohatera. Trening elitarny (ten na 13 poziomie) również gwarantuje 3* herosa, z niewielką szansą na 4* (około 5% szans).
 2. Codzienne wezwanie oferuje 3.3% szans na 3* bohatera (to darmowe), lub też płatne poprzez zwykły Token wezwań lub diamentami w liczbie 150 (wydawanie diamentów na to wezwanie jest całkowicie nieopłacalne i stanowczo je odradzam).
 3. Każde wezwanie epickiego bohatera, wezwanie żywiołaka, wezwanie wydarzenia, wezwanie Atlantydy gwarantuje co najmniej 3* postać, z szansą na 4* i niewielką szansą na 5*. Kosztuje 300 diamentów. Do losowania uprawnia także Token epickiego bohatera (złoty), który umożliwia losowanie w bramie „Wezwanie epickiego bohatera” lub w wezwaniu Wydarzenia Sezonowego, np. Turniej Doliny Wiosny, Powrót do Morlovii itp.
 4. Ostatnia z opcji to zwyczajny, ordynarny zakup w ofertach ze sklepu, za co oczywiście płacimy diamentami. Poniekąd dobra informacja jest taka, że płacąc za oferty w sklepie nie kupimy sobie konkretnego 4 lub 5 gwiazdkowego bohatera (maksymalnie 3*). Bohaterów wyżej niż 3 gwiazdki trzeba wylosować.

Bohaterowie epiccy 4*:

 1. Najpopularniejsza, najmniej oddziałująca na porfel metoda to trening w obozie szkoleniowym. Jak już wspomniano wcześniej, 13 poziom obozu oferuje 5% szans na bohatera epickiego. Poziom 20 obozu i jego Legendarny trening daje aż 20% szans na przywołanie epickiego bohatera. Niestety, jak przeczytacie na podstronie obozu szkoleniowego, jest ono drogie i długo trwa (aż dwa dni).
 2. Wszystkie płatne wezwania oczywiście też dają szansę na 4* – szanse wynoszą około 26,5%.

Bohaterowie legendarni 5*:

Pozyskiwanie bohaterów legendarnych to niełatwe zadanie. Bez nadwyrężania portfela może trwać wieki, a nawet wydawanie pokaznych kwot pieniędzy na losowanie nie zagwarantuje nam bohaterów legendarnych. Frustracja spowodowana niemożnością uzyskania tychże rzadkich postaci często prowadzi do rezygnacji z gry. Warto zachować zdrowy dystans i cierpliwie przyjmować wszelakie rezultaty losowań. Wracając do tematu, standardowo:

Obóz szkoleniowy na 20 poziomie, trening Legendarny to 5% szans na zdobycie 5* legendarnego bohatera.

Mniej przyjemna opcja – płatność diamentami lub przyjemniejsza – złotymi tokenami. Wszelakie wezwania – epickiego bohatera, żywiołaków (to wezwanie od epickiego różni się tym, że możemy przyzwać bohaterów tylko konkretnego koloru np. natury i jest tam nieznacznie większa szansa na legendarkę), wezwanie wydarzenia, wezwanie sezonowe. Każde z tych sposobów oferuje szanse na poziomie 1.5% do 2.5% + szansa na legendarnego bohatera miesiąca 1.3%, co łącznie daje od 2.8% do 3.8% na bohatera pięciogwiazdkowego. Nie ma co ukrywać – szanse są bardzo małe, ale za to radość z wylosowania ogromna. Pewnie zastanawiacie się czym jest bohater miesiąca? Na każdy miesiąc przypada jeden bohater miesiąca. Jest to postać unikatowa, dostępna w danym miesiącu lub w konkretnym Wezwaniu Atlantydy. W każdym z tych losowań mamy szansę (1.3%) na dodatkowe – darmowe wylosowanie bohatera miesiąca, który otrzymamy jako bonus. Czyli losujemy bohatera 3-5* oraz dodatkowo, w nagrodę otrzymujemy legendarnego bohatera miesiąca.

Pewnie zastanawiacie się po co wydawać diamenty skoro szanse są trochę niższe, nie lepiej po prostu trenować w obozie szkoleniowym? Nie do końca. Po pierwsze, ulepszenie chociaż jednego Obozu Szkoleniowego do poziomu 20 trwa ogrom czasu. Zwłaszcza początkujący gracze nie będą mogli korzystać za szybko z tej opcji. Po drugie, w obozie szkoleniowym można wyszkolić tylko KLASYCZNYCH bohaterów legendarnych, przewidzianych przez twórców gry. Niemożliwym jest uzyskanie bohaterów miesiąca oraz bohaterów różnych wydarzeń. Zazwyczaj są to postacie dużo silniejsze i oferujące ciekawsze i przydatniejsze zestawy umiejętności. Oczywiście są też silne postacie klasyczne, które cały czas są używane przez prawdziwych wyjadaczy Empires & Puzzles. Z tego powodu przygotowałem listę postaci, które można wyszkolić w obozie szkoleniowym.

Bohaterowie dostępni z obozu szkoleniowego

PODNOSZENIE POZIOMU, ULEPSZANIE BOHATERÓW

CDN

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pablo
Pablo
4 lat temu

Losowanie to właśnie tragedia obecnie, gram długo(2 rok zaraz będzie), ale teraz co teraz było do wygrania np. pani jeziora i rycerz to dramat – na 85 losowań nic nawet boha m-c tak nie było. Nie wiem co zmienili ale powoli własnie tracę zainteresowanie, podobnie z walki, przy moich składam też czasami to jakieś żarty(każda aktualizacja jest mega…nastawiona na kasę). Owszem można grać bez wydawania zł, ale to wtedy wejdziesz albo i zapomnisz.

Qwin
Qwin
4 lat temu

Co jest grane nie da sie zagrać od dwòch godzin

Kosiarcia
Kosiarcia
3 lat temu

Kiedy ciąg dalszy?

CliniC
CliniC
3 lat temu
Reply to  ColdHands

jak szybko szkolić bohaterów

Zibi
Zibi
2 lat temu

Część.Mam Danzaburo i chciałbym wiedzieć czy istnieje możliwość wyboru ataku ( ma ich 3) czy jest on losowy ???

Zibi
Zibi
2 lat temu
Reply to  ColdHands

Dzięki bardzo.pozdrawiam

Rafik
Rafik
2 lat temu
Reply to  Zibi

nie inwestuj w tą postać, kompletny niewypał 😛

Przemek
Przemek
1 rok temu

Wkurza mnie tej grze i zniechęca ze ktoś mnie atakuje z siła większa niż moja i poziomem większym gdzie nawet nie mam jak się odegrać bo z góry jest przegrana

Przemek
Przemek
1 rok temu

Co raz bardziej zniechęca ta gra

Dawid
Dawid
1 rok temu

Co to są wrogowie elitarni?

Piotr
Piotr
1 rok temu
Reply to  Dawid

Tacy co mają pasek many. Etapy mapy ze „skrzydełkami” , np.1-7-5.

katysz54
katysz54
2 miesięcy temu

Kiedy i jak można używać artefakty. Nie mogę zakończyć poziom 1 w przepustce początkowej

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu
Reply to  katysz54

W czasie walki. Przed walką wskazujesz , jakie artefakty drużyna ma dostępne (oczywiście jak już je wytworzysz), w czasie walki klikasz na artefakt i on się aktywuje.

katysz54
katysz54
2 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Dzięki za podpowiedź, działa.