Ciekawa alternatywa dla zmęczonych grą Empires & Puzzles (Zombie Blast)

Podczas gdy twórcy Empires zachodzą w głowę jak jeszcze bardziej wydrenować kieszenie graczy dodając jakieś śmieszne latające balony, inna gra wprowadza kolejne rozwiązania przyjazne graczom. Trzeba to powiedzieć wprost – rozwój gry Empires & Puzzles poszedł w bardzo złą stronę. Nieustannie nowi bohaterowie, wszechobecny płatny content, na każdym kroku wyskakujące okienka z płatnymi ofertami, jak w tym wszystkim ma się odnaleźć gracz f2p? Zadowolić się dwoma czy trzema diamentami za skrzynkę i stertą śmieci? Losować raz w miesiącu za nazbierane diamenty i otrzymać kolejną, niepotrzebną postać 3 gwiazdkową? Mniej biletów, mniejsza częstotliwość występowania skrzynek na evencie czy koników podczas Atlantydy, mniejszy loot ze skrzynek, to otrzymaliśmy jako gracze po przejęciu gry przez Zyngę. Żadnego powiewu świeżości poza kolejnymi bramami do losowania. Do tego nerfy i buffy postaci pozostawione bez żadnej rekompensaty – brak możliwości zresetowania bohatera i odzyskania materiałów. Zostawmy na chwilę tę smutną rzeczywistość i zobaczmy co u (potencjalnej) konkurencji. Mowa o grze Zombie Blast. Gra jest jeszcze w fazie BETA, niemniej ciągłe aktualizacje wprowadzają ciekawe i przyjazne graczom rozwiązania. Aż się człowiek dziwi, że tak można? Jednocześnie chciałbym powiedzieć, że zrobienie mocnej ekipy również nie jest łatwe, a ja osobiście, do tej pory nie wymaksowałem jeszcze żadnego bohatera legendarnego. Jednak co przemawia na korzyść tej gry?

POZIOMOWANIE I ULEPSZANIE BOHATERÓW

Podnoszenie poziomu bohaterów odbywa się w sposób identyczny jak w Empires, z tą różnicą, że nie można przejeść bohaterów „epickich” 4 gwiazdkowych oraz „legendarnych” 5 gwiazdkowych. Wbijanie postaci na wyższy tier tzw. „ascendacja” wygląda tutaj całkowicie inaczej. Do wbijania belek używa się duplikatów karty głównej oraz innych kart (o określonym stopniu rzadkości) lub o określonym tierze (belce). To rozwiązanie sprawia, że nie będziemy mieli śmietnika w spisie bohaterów, bo każda, nawet kiepska karta 4 czy 5 gwiazdkowa, której nie chcemy robić będzie przydatna! Rozwiązanie to sprawia, że zostaje zachowany idealny balans, możemy pozbyć się zbędnych kart, jednocześnie wbijanie belek (zwłaszcza bohaterom miesiąca czy postaciom z wydarzeń) jest bardzo trudne. Dzieje się tak dlatego, że potrzebujemy określoną ilość duplikatów karty głównej (dla maksymalnego tieru karty legendarnej – łącznie 8 sztuk ulepszanej postaci, dla maksymalnego tieru karty epickiej potrzebujemy 5 sztuk ulepszanej postaci). Dodatkowo potrzebujemy określoną ilość innych legendarek, kart epickich czy rzadkich. Wszystko zależy od stopnia rzadkości levelowanej karty i belki na którą chcemy ją podnieść. Szczegóły dotyczące ascendacji można podejrzeć w pliku utworzonym przez lidera sojuszu do którego przynależę.

BAR – odwoływanie postaci, punkty za HERO TRIAL

W grze funkcjonuje i ma się dobrze budynek o nazwie BAR. Za jego pośrednictwem można w tradycyjny sposób przywoływać bohaterów – za złoto, odwoływać bohaterów oraz kupować bohaterów, trenerów, czipy postaci epickich i legendarnych. Już śpieszę z wyjaśnieniami. W każdym momencie możemy odwołać (pozbyć się) bohaterów 3-5 gwiazdkowych, za co otrzymujemy:

 • bohater rzadki – 100 medali
 • bohater epicki – 1000 medali
 • bohater legendarny – 10 000 medali

Do czego służą medale? Za medale możemy kupić bohaterów epickich (koszt 3000)  i legendarnych (koszt 30 000). Oprócz tego możemy kupić trenerów (co jest raczej nieopłacalne) oraz czipy. Czipy są to fragmenty, które zbieramy aby przywołać konkretną postać. Istnieją różne rodzaje czipów – epickie oraz legendarne. Dzielą się również z podziałem na żywioły. Po uzbieraniu 40 czipów (epickich) lub 50 (legendarnych) można je użyć by przywołać sobie postać (za free) i jest ona GWARANTOWANA. Czipy otrzymujemy również jako nagrody za tytanów (tyrantów), ze skrzynek, jako nagrody za Hero Trial czy Arenę.

Hero Trial 

Jest to wydarzenie, które polega na pokonywaniu bohaterów. Składa się z 3 pięter, ostatnie posiada największy poziom trudności. Po przejściu poziomu otrzymujemy żywność, drewno oraz punkty trial. Przejście każdego z 3 pięter to również dodatkowe nagrody w postaci złota, epickich i legendarnych czipów. Punkty trial działają na tej samej zasadzie co medale – możemy je wymienić na bohaterów, czipy itd. Sam mechanizm walki w trial jest podobny do tego z gry Archero – po pokonaniu wrogów wybieramy ulepszenie dla swojego zespołu, np. większy atak, obrona, leczenie, uniki, krytyki itd. Cały czas się rozwijamy by ukończyć Hero Trial. Jeżeli nam się nie powiedzie i po drodze zginą nasi bohaterowie, możemy ich zastąpić innymi (z naszego składu) lub wskrzesić za pomocą medycznej kapsuły. Hero Trial to obecnie jedyna opcja by zdobyć przeszłego bohatera miesiąca (koszt 45 000 punktów trial).

ARENA

Arena to odpowiednik turniejów najazdowych z Empires. Zachodzą jednak znaczące różnice. Przede wszystkim – po określonej liczbie porażek nie kończymy w niej udziału. Arena trwa przez 3 dni – łącznie bierzemy udział w 18 walkach, gdyż każdego dnia mamy 6 ataków. Kolejną różnicą jest fakt, że nie używamy własnych postaci, przez co każdy ma równe szanse aby wygrać arenę! Wstęp kosztuje 99 golda. Z automatu otrzymujemy około 15 losowych postaci. (3-5 gwiazdek) Każda wymiana pojedynczej postaci lub całego składu kosztuje złoto, każda kolejna wymiana jest co raz droższa. Nagrody naprawdę robią wrażenie i nie otrzymujemy tutaj śmieci typu 5 monet walhalli czy jakiegoś innego żartu. 1 miejsce na arenie to aż 100 czipów legendarnego bohatera (czyli 2 legendy), 6834 złota (jedno losowanie kosztuje 250, x10 kosztuje 2250) czyli starczy na 3 losowania x10. Dodatkowo gracze klasyfikowani na pozycjach od 1 do 10 otrzymują również nagrody przeznaczone dla graczy mieszczących się w przedziale TOP5% – są to 3 darmowe losowania, 120 epickich czipów (3 epickie postacie za free), oraz 499 złota. Top 10% to dwa darmowe losowania, 80 epickich czipów i 299 złota. Im gorsza pozycja tym oczywiście nagrody są słabsze, nie mniej są one bardzo zadowalające i przydatne!

Wydarzenia miesięczne, Sezon II

Gra wiernie czerpie inspiracje z Empires, na szczęście pozbywa się rozwijającej się tam patologii. Niedawno była pierwsza edycja wydarzenia miesięcznego i pod koniec tego miesiąca czekamy na kolejne. Zasady są dokładnie takie same, liczy się głównie szybkość przejścia etapu, combosy, poziom zdrowia etc. Nagrody są odpowiednio podrasowane i również za niezłe pozycje NIE OTRZYMAMY TUTAJ ŚMIECI TYPU 3 MONETY WYZWANIA i 20 kości czy trzydziestu piór bażanta. W ostatnim wydarzeniu na rzadkim poziomie Easy (są jeszcze Hard oraz Hell) byłem w top20 i otrzymałem za to między innymi 150 monet wyzwania (15 darmowych losowań) czy legendarnego bohatera wydarzenia. Reszty już nie pamiętam, na pewno były to czipy, złoto, flaszki i inne przydatne rzeczy. W każdym razie warto się starać! Zostaje to docenione! Na wydarzeniach używamy SWOICH BOHATERÓW. Na poziomie Easy możemy używać epickich bohaterów oraz sprzętu (oddziałów) 2*, na Hardzie również epickich, za to sprzęt 3 gwiazdkowy, na Hell legendarek oraz sprzętu 4 gwiazdkowego. Za to też duży plus bo nie musimy tracić czasu na levelowanie 3 gwiazdkowych bohaterów pod event. Na wydarzeniu otwiera się również brama, w której możemy losować specjalnych bohaterów tegoż wydarzenia.

Sezon II to odpowiednik Atlantydy, dokładnie takie same zasady jak w Empires, mniejszy koszt energii za etap, większy droprate, monety rekrutacji drugiego sezonu (które losowo upuszczają przeciwnicy – odpowiednik koników morskich). Ponadto oczywiście dodatkowa brama z postaciami II sezonu. Standard. Droprate monet oczywiście odpowiednio większy niż w produkcji Small Giant Games. Póki co otwarto 6 prowincji, za przejście całej otrzymamy złoto i tokeny losowania konkretnego koloru. Nowością jest „styl” przejścia etapu, jeżeli bowiem ukończymy go nie tracąc żadnego bohatera to otrzymamy 3 gwiazdki. Jeżeli jeden bohater zginie 2 gwiazdki, więcej – 1 gwiazdka. Za 15, 21, 27 gwiazdek możemy otworzyć skrzynki z nagrodami w których jest złoto, bilety przejścia etapu oraz za ostatnią skrzynie aż 200 monet II sezonu. (dwa darmowe losowania). Również jest podział na poziom łatwy i trudny.

Obozy treningowe, gear workshop (produkcja sprzętu – odpowiednika oddziałów)

Z obozów treningowych możemy oczywiście wytrenować bohaterów legendarnych, czy też epickich konkretnego koloru. O szczegółach nie będę się rozpisywał, znajdziecie je również w pliku przy Training Camp. Gear Workshop to budynek, w którym bez proszenia się możemy wyprodukować sprzęt – odpowiednik oddziałów. Ostatni 10 poziom budynku umożliwia wyprodukowanie epickiego sprzętu (4 gwiazdki). W każdym razie jest to możliwe, to chciałem zaznaczyć. W tym budynku możemy też losować sprzęt (85% 3 gwiazdkowy, 15% czterogwiazdkowy). Koszt 180 złota za jedno losowanie.

Losowanie bohaterów

Zwykłe legendarne losowanie posiada następujące szanse:

 • 3* – 65,856%
 • 4* – 26,754%
 • 5* – 5.39%
 • 5* Bohater miesiąca – 2,0%

Różnica jest taka, że jeżeli uda nam się trafić HoTma to dostajemy tylko jego, nie jest to w formie dodatku do wylosowanej postaci.

Losowanie bohaterów konkretnego koloru:

 • 3* – 64,512%
 • 4* – 26,208%
 • 5* – 5.28%
 • 5* Bohater miesiąca – 4,0%

W oczy rzuca się tutaj zauważalnie większa szansa na wylosowanie bohatera miesiąca. Wskutek ostatniej aktualizacji losowanie to jest możliwe tylko za pośrednictwem specjalnych żetonów (nagroda za przechodzenie całych prowincji 2 sezonu, wydarzenie miesięczne, kolorowe skrzynki itp).

Losowanie II Sezonu / Wydarzenia miesięcznego

Tutaj nie przytoczę procentów, bowiem żadne z nich nie jest obecnie aktywne w grze.

Całkowitą nowością jest fakt, że każde losowanie (nawet te za zwykły token) przybliża nas do zdobycia LEGENDARNEGO bohatera! Każde zwykłe losowanie (odpowiednik srebrnego tokena) to 1 punkt. Losowanie  legendarne to 2 punkty. 3 punkty otrzymamy za każdy inny rodzaj wezwania (wydarzenie miesięczne czy II sezonu). Po uzbieraniu 150 punktów dostaniemy losowego legendarnego bohatera. Najtańsze z losowań umożliwia także przyzwanie epickiego bohatera (3% szans) co też jest powiewem świeżości, który nie funkcjonuje w Empires.

Wishlist

Gra posiada „listę życzeń”, do której dodajemy bohaterów, których chcielibyśmy wylosować. Dzięki temu mamy na to trochę większe szanse. Wishlista działa tylko dla bohaterów klasycznych, nie można tam umieszczać postaci II sezonu czy wydarzeń.

BILET RESETU BOHATERA

W grze możemy zdobyć bilet resetu bohatera. Resetuje on tylko i wyłącznie jego poziom, a belka (tier) pozostaje bez zmian. Wspaniałe rozwiązanie dla graczy, którzy popełnili błędy młodości, rozmyślili się, czy wpadli na inny genialny pomysł 😉 Po zresetowaniu otrzymamy odpowiednią ilość trenerów żywiołu bohatera, którego resetujemy. Będziemy mogli nimi podnieść innego bohatera tego żywiołu na taki sam poziom, lub innego żywiołu na odpowiednio mniejszy (jak kto woli).

Póki co tyle wartych zmianki rzeczy przyszło mi do głowy, gra z każdą aktualizacją wprowadza inne nowości! Podsumowując, jeśli jesteście obecnie zmęczeni grą Empires & Puzzles, oczekujecie przyjaznych graczom rozwiązań, chcecie spróbować dobrze zapowiadającej się gry typu match-3 RPG, zapraszam do zagrania w Zombies and Puzzles! Osoby, które już być może grają, lub na dłużej zafascynują się grą zapraszam do jednego z lepszych polskich sojuszy – EPICENTRUM PL.

Możesz również polubić…

Subscribe
Powiadom o
guest
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gracz
Gracz
3 lat temu

Mam nadzieję,że po tym artykule twórcy empiress pójdą po rozum do głowy i pozmieniają to i owo w grze z korzyścią dla grających

Tom
Tom
3 lat temu
Reply to  Gracz

Oni taka kasę trzepią na tej grze że myślicie że taki artykulik zmieni ich myślenie? Dopiero masowe kasowanie kont mogło by coś zmienić. Ale co niektórzy oszczędności życia wywalili na losowania HotM, Atlantydy i Valhalle wiec kont się nie pozbędą. A puzzle o zombiakach tez pójdą w stronę Empires tylko najpierw musza „nazbierać” trochę głupich duszyczek z pełnymi kieszeniami

Last edited 3 lat temu by Tom
Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

Żeby ich szlag trafił za te zasrane skrzynki! To co z nich wypada to już nawet nie jest śmieszne tylko żałosne… O losowaniach nawet nie wspomnę bo już szkoda nerwów.

Landof
Landof
3 lat temu

Po Twoim artykule zainstalowałem i nie powiem – wciągnęła mnie…
Ciężko gdzieś na sieci znaleść jakieś forum o tej grze.
Czy wiadomo coś więcej kiedy wypuszczą finalną grę i czy dotychczasowe osiągnięcia zostaną zachowane?

Landof
Landof
3 lat temu
Reply to  ColdHands

jakieś rady dla początkujących?
z tego co wyczytałem to nie opłaca się robić 3*
Czy lepiej dążyć do zrobienia jednej silnej drużyny czy warto mieć kilka średnich drużyn?

Landof
Landof
3 lat temu
Reply to  ColdHands

thx
P.S. w drugim dniu grania mam dwie piątki (Porter i Ives) beż żadnego wkładu finansowego.

OldStar
OldStar
3 lat temu

Nie wiem czy masz 20 lat czy moze wiecej ale kazda dobrze zmonetyzowana gra NAJPIERW przyciąga multum graczy a POZNIEJ oni placa
Zombi to nowa gra wiec nie dziwie sie ze wkreciles sie jak dziecko Poswiec jej tysiace godzin a pozniej bedzie to samo co w E&P
Powodzenia

Qrosawa
Qrosawa
3 lat temu

Gra jest bardzo przyjazna. Widać, że nie popełniają błędów E&P. Po tygodniu grania mam siedmiu bohaterów legendarnych bez wydania złotówki. To prawda, że na początku jest dużo więcej lootu i 5* będzie potrzebne dużo więcej do upgradu bohaterów, ale cieszy, że nie trzeba czekać paru miesięcy na pierwszą piątkę. Dodatkowo można oznaczyć jaką piątkę w każdym kolorze chcielibyśmy otrzymać podczas losowania. Można również odsprzedawać zbędnych bohaterów za tzw. medale. Grafika bardzo ładna i klimatyczna, mechanika jak w P&E, z drobnymi zmianami: np. w wydarzeniu Arena każdy – niezależne od poziomu – dostaje 18 losowych bohaterów i jego wynik zależy głównie… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Qrosawa
Blupop777pl
Blupop777pl
3 lat temu
Reply to  Qrosawa

Witam Więc powiem tak prosto z mostu… Albo masz niewyobrażalnego farta albo ktoś Ci płaci za takie wpisy bądź masz jakieś korzyści z tego i nie ma się co tu oszukiwać;) możesz mieć fart i tyle choć nie do końca w to wierzę.. gram ponad 3.5 roku chyba tylko dlatego że jestem masochistą:) choć od 6 miesięcy tak juz bez Sony na lajcie.. powiem tak jak są 5* bohaterowie to czeka się po parę miesięcy na uzbierania materiałów by wbić na ostatnią belkę albo jak są materiały to nie ma bohaterów (po 3.5 roku gry bez kupowania mam jednego czerwonego… Czytaj więcej »

Biały
Biały
3 lat temu
Reply to  Blupop777pl

Ale Ty wiesz że kolega wyżej pisał o innej grze?

Qrosawa
Qrosawa
3 lat temu
Reply to  Biały

😉

Lemuriors
Lemuriors
3 lat temu

Jest już forum, stronka czy grupa zrobiona do gry ?

Johny
Johny
3 lat temu

Nie rozumiem płaczu ze strony autora artykułu o tym, że pieniądze chcą zarabiać twórcy apki-gry. A co za darmo mają pracować? Na tym polega biznes.

Player679962
Player679962
3 lat temu

Cześć.
Czy w Z&P jest już dostępna wojna sojuszy? Jeśli tak od jakiego poziomu?
Gdzie mogę znaleźć Wishlist, dalej jest dostępna w grze?Pozdrawiam

Player679962
Player679962
3 lat temu
Reply to  ColdHands

Dzięki znalazłem, a co z wojnami sojuszy? Czyli nie wiem w co gram? Mam wersję aplikacji 1.0.44. Aplikacja instaluje się jako zombies and puzzles i nie wydaje się zbyt nachalna w kierunku kasy z balansem o niebo lepszym niż w E&P. W sklepie googla gdy wyszukuję zombie blast pokazuje mi że mam zainstalowane (sic!).

Player679962
Player679962
3 lat temu
Reply to  ColdHands

Widzę, że aktualizacja wykastrowała grę. To chyba będzie szło w kierunku rosołu z kury co nie chciała znosić złotych jajek 🙁 Szkoda, bo na prawdę gra miała balans jakich mało.

Player679962
Player679962
3 lat temu
Reply to  ColdHands

Jak oceniasz zmiany :(. Reklama leje się drzwiami i oknami to „zemipiresowali” grę totalnie. Wszystko co było w niej fajne zostało wycięte i zastąpione elementami sprawdzonymi w E&P.
I loot chyba też już nie taki. Po co grać w coś co udaje E&P gdy można grać w E&P. Poza tym wygląd kart w niektórych przypadkach jest wręcz sprośny. Jednym słowem chyba już nie ma alternatywy dla tych co chcą odpocząć od E&P.

Magnolia
Magnolia
3 lat temu

A propos zaproszenia do EPICENTRUM PL, o co chodzi z wymaganą aplikacją?

Magnolia
Magnolia
3 lat temu
Reply to  ColdHands

Nick : Magnolia. Jeśli aktualne, chętnie się przyłączę puchary są.

Jakiś tam
Jakiś tam
2 lat temu

Nie wiem czy to ta sama gra ale wygląda jak War Z Puzzles bo taka sama grafika i wygląd postaci

graczunio
graczunio
11 miesięcy temu

Wierzysz w cuda 😀